Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie

Ogólnopolska akcja promująca bezpieczeństwo drogowe dla seniorów!

Utworzono dnia 10.11.2023

Ogólnopolska akcja promująca bezpieczeństwo drogowe dla seniorów!

 
 
 
 

 

 

 

 
 
 

 

W drugiej połowie września Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęły warsztaty edukacyjne w ramach akcji „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”. Jej celem jest kształtowanie prawidłowych postaw wśród kierowców, pieszych i rowerzystów po 60 roku życia, a także pokazanie, jakie zagrożenia wynikają z niezachowania szczególnej ostrożności przy poruszaniu się po drodze.

W ramach warsztatów korzystamy ze sprawdzonych modeli międzynarodowych oraz własnych doświadczeń” – powiedział minister infrastruktury oraz przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk. Dzięki temu podczas wszystkich zajęć seniorzy zyskują szansę do rozmowy z doświadczonymi ekspertami BRD, poznania lokalnych zagrożeń drogowych, a także szkolenia z zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Udział w bezpłatnych warsztatach umożliwia im także zrozumienie zmian fizjologicznych postępujących wraz z wiekiem oraz ich wpływu na bezpieczeństwo. Podczas każdego spotkania seniorzy mogą poznać przykłady właściwego stosowania elementów odblaskowych oraz obowiązkowego wyposażenia rowerów. Mogą skorzystać również z bezpłatnego przeglądu technicznego rowerów, uzupełnić braki w oświetleniu, a także skorzystać z symulatora bezpiecznej jazdy oraz „narkogogli” i „alkogogli”, które pokazują, jak zmienia się percepcja pod wpływem różnych substancji. W dotychczasowych warsztatach seniorzy chętnie angażowali się w te aktywności.

Akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” to odpowiedź na potrzeby starszych uczestników ruchu drogowego. Ze statystyk wynika, że w przypadku seniorów częściej dochodzi do poważnych wypadków. Zgodnie z danymi Policji za 2022 rok ofiary wypadków drogowych po 60 roku życia to 5955 osób, z czego 590 to ofiary śmiertelne.

Pomimo przewidywanego spadku liczby ludności w Polsce spodziewany jest systematyczny wzrost liczby osób powyżej 60 roku życia, dlatego działania edukacyjne wśród starszych uczestników ruchu drogowego są niezwykle ważne. Realizowane działania mają na celu zmianę postaw i zachowań, a także zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych wśród seniorów” – powiedział wiceminister infrastruktury, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Rafał Weber.

Partnerami ogólnopolskiej akcji są Policja i Żandarmeria Wojskowa, w każdym spotkaniu uczestniczy policjant z lokalnego Wydziału Ruchu Drogowego. Akcja poszerzona jest o dodatkowe działania informacyjno-edukacyjne, w tym film promujący akcję, której ambasadorem jest Maciej Wisławski – senior, pilot rajdowy.

 
 
 
 

 

 

Pobierz obrazki

 
 
 

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN WARSZTATÓW JEST DOSTĘPNY NA STRONIE INTERNETOWEJ

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 123

W poprzednim tygodniu: 168

W tym miesiącu: 291

W poprzednim miesiącu: 626

Wszystkich: 24577

Imieniny

Zegar